06:19 22 Sty '09

U2 oskarżone o plagiat okładki

U2 oskarżone o plagiat okładki ^ ^ ^ ^

Amerykański artysta Taylor Deupree oskarża U2 o plagiat. Sprawa dotyczy okładki najnowszego dzieła kwartetu.

Na okładce nadchodzącego albumu "No Line On The Horizon" widnieje identyczne zdjęcie, jakie Taylor Deupree użył przy okazji własnej płyty "Specification. Fifteen". Obie wzorowane są na fotografii japońskiego artysty Hiroshi Sugimoto. To nie wszystko, bowiem w 2001 roku ukazała się płyta fińskiego muzyka Brothomstates "Claro", na okładce której również wykorzystano zdjęcie Sugimoto.

Longplay trafi do sklepów 2 marca. Zestaw promuje singiel zatytułowany "Get On Your Boots".

I jeszcze przegląd okładek, sami oceńcie:

U2 - "No Line On The Horizon":

nloth


Taylor Deupree - "Specification. Fifteen":

dupre


Brothomstates - "Claro":

brotho

 • U2roopa (źródło: własne, nuta.pl)

Dodaj komentarz Wymaga loginu/hasła u2forums.com. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Komentarze (17) Strona 1/1

 • pi5mak, 18:02 23 Sty '09

  nie chodzilo mi o poziom wystepu ale o fakcie wystepu;/ mysle ze lepiej zajac sie muzyka a nie polityka, kampaniami itp

 • Marie, 15:33 23 Sty '09

  Nie wiem co się tak czepiacie występu dla Obamy.Zważając na warunki(temperatura i naprawdę mocno oddalona publiczność)występ był naprawdę dobry.Grają świetnie,wyglądają świetnie,a poza tym występ w takich okolicznościach świadczy o wielkim prestiżu.A w tym nie ma nic złego!

 • pi5mak, 15:06 23 Sty '09

  r3v.demon - święte słowa, mam podobne zdanie wystep dla Obamy mozna bylo sobie podarowac;) nie ma sie co czarowac, powiem jedno: zdjecie tej wody jest do d***. W ksiazce Corbina U2byU2 sa 100 miliardów razy lepsze zdjecia,a nie taka kaszana. Mogl im sam przygotowac sesje

 • Marie, 14:25 23 Sty '09

  Na ich oficjalnej stronie jest cala historia związana z tą okładką,dlaczego padł na nią wybór itp.Poza tym ważniejsze przecież co kryje się pod nią;)!

 • r3v.demon, 09:56 23 Sty '09

  Raz - to jest to samo zdjęcie, tylko komputerowo poprawione. Dwa - dlaczego ludzie odpowiedzialni za tą okładkę z miliarda możliwości (choćby zrobienia nowego zdjęcia?) wybrali akurat plagiatowanie okładki innego muzyka? Trzy - inaczej sobie wyobrażałem czekanie na NLOTN. Najpierw kiepski singiel, potem ten śmiechowy występ dla Obamy, a teraz plagiat okładki, hmm :/

 • mofo, 08:46 23 Sty '09

  na HTDAAB wtopa z COEXIST, a teraz to, nieładnie panowie

 • PesteKk, 07:50 23 Sty '09

  hmm tylko skąd mieli widzieć, że to zdjęcie jest na jakiejś okładce .. jak to się robi?... Być może ten fotograf powiedział o tym ze jego zdjecie zostalo juz wykorzystane, byc moze nie. a może U2 chciało zwrocic jeszcze wieksza uwage na ich nowa plyte. Mi to nie przeszkadza, Sam lubie wzbudzać kontrowersje, dlatego takie moje zdanie..

 • maciej182, 23:13 22 Sty '09

  dobra, ale nawet jeśli autor zdjęcia zezwolił na wykorzystanie tegoż na okładce i nie jest to plagiat to i tak zanotowali niezłą wtope i nie powinno to mieć miejsca. potrafię docenić ich twórczość etc jak jest ku temu powód, ale bronienie U2 za każdym razem, przy każdej okazji, przez niektóre osoby (fanatycy?) jest dla mnie niezrozumiałe. nie umieszcza sie zdjęcia które pojawiło się na innym albumie (nie są identyczne ale bardzo mocno podobne), po prostu.

 • PesteKk, 21:40 22 Sty '09

  To nie jest te same zdjęcie.... :) jest bardziej gładkie i takie czystsze... po za tym nie widzę zadnego problemu.. To, ze ktos je juz wykorzystal nie ma moim zdaniem zadnego znaczenia.. Ważne ejst do kogo nalezy zdjęcie i czy zezwolil na jego wykorzystanie :)

 • maciej182, 21:26 22 Sty '09

  dużo osób broni U2, ale ciekaw jestem czy gdyby jakiegoś muzyka tak bardzo "zainspirowała" okładka z płyty U2 że by ją sobie "pożyczył" czy byłyby takie same komentarze?! plagiat i wstyd, że ciekawej okładki sami przygotować nie potrafią. U2 jest świetne na koncertach ale od 2000 roku niczego ciekawego nie nagrali, oby NLOTH było chociaż dobre. Zdecydowanie muszą zmienić ludzi z którymi współpracują.

 • Avatar

  derka, 20:16 22 Sty '09

  Ja tam bym wolała, żeby zespół pokazał się na okładce :)

 • Ceasar Of roem, 19:06 22 Sty '09

  kasę trzepać to chce ten marny amarykański muzyk, co nikt o nim na świecie nie słyszał
  a że przez managment U2 złapał gęś znoszącą złote jajo to już jego fart, jedyna taka okazją by się pokazać i coś zarobić i być może żeby przejść do historii bo niby jakby miał inaczej??
  Twórczością?? lol

 • romek, 17:23 22 Sty '09

  hahaha :D ale umoczyli :D

 • Fanka U2, 16:33 22 Sty '09

  Hmm... albo U2 nie wiedzieli o tej okładce, albo szukali inspiracji... Ciężko mi to powiedzieć... Ta okładka U2 jest moim zdaniem artystyczna...

 • PesteKk, 13:37 22 Sty '09

  no nie wiem, czy takie beznadziejne...

 • PJ, 10:35 22 Sty '09

  To zdięcie jest beznadziejne że aż strach, a japoniec trzepie kaę.

 • pi5mak, 08:53 22 Sty '09

  tyle kłótni o takie głupie zdjęcie:/ jakby nie mogli zrobic sobie sami zdjęć i przygotowac okładki na poziomie poprzednich albumów

Newsletter

Dodaj Usuń 

Artykuły

więcej

Najczęściej komentowane

Nie wiemy dokąd zmierzamy, ale czyż to nie jest przyjemne? - Bono