09:57 30 Paź '08

U2 chce znowu zagrać w Polsce

U2 chce znowu zagrać w Polsce ^ ^ ^ ^

Chorzów jest na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół da koncerty w 2009 roku podczas trasy z nową płytą - ustaliła "Rzeczpospolita"

Kiedy 5 lipca 2005 r. Irlandczycy grali na śląskim Stadionie Narodowym "New Year's Day" - przebój zainspirowany internowaniem Lecha Wałęsy w stanie wojennym - polska widownia zaskoczyła zespół happeningiem bez precedensu. Fani znajdujący się na płycie uformowali z czerwonych koszulek dolną część naszej flagi, siedzący zaś na trybunach - górną, z białych T-shirtów. To było specjalne podziękowanie za pamięć o nas w najtrudniejszych chwilach.

Muzycy byli poruszeni, po raz pierwszy przygotowano spektakl dla nich. Bono podziękował nam w swoim internetowym dzienniku. Teraz wpisał Chorzów do elitarnego grona dziesięciu miast Europy, w których U2 chce promować w 2009 r. najnowszy album. Ma być to show bez precedensu.

Stadion w remoncie

Polski producent występu Irlandczyków Live Nation utrzymuje, że złożył dyrekcji Stadionu Narodowego propozycję zorganizowania koncertu w Chorzowie zaplanowanego na początek sierpnia i odpowiedź była pozytywna. Potem nieoczekiwanie miała się zmienić. - Od początku było wiadomo, że w lipcu zaczynamy przebudowę - odpowiada Marek Szczerbowski, dyrektor Stadionu Narodowego. - Kompromis jest teoretycznie możliwy, ale dopiero na wiosnę, gdy zostanie wyłoniony wykonawca przebudowy.

- Powiedzmy, że dla nas nie wszystko jest takie oczywiste, ale nie chodzi o to, by się spierać, jest szansa na spotkanie i pozytywne rozwiązanie sprawy - powiedziała Marta Wnuczyńska z Live Nation.

Miejmy nadzieję, że U2 wystąpi w Chorzowie. Poprzednie tournée "Vertigo", które trwało od 2005 do 2007 r., przyniosło grupie 377 mln dolarów zysku.

Opóźniona premiera

Już dziś wiadomo, że w przyszłym roku nie będzie ważniejszego albumu od tego, nad którym pracują Bono i koledzy. Po spektakularnym sukcesie płyty Coldplay "Viva la vida!", który do końca roku sprzeda się w 6 - 7 mln egzemplarzy, U2 zdecydowało o przełożeniu premiery swojego na wiosnę 2009 r. Oficjalnie Irlandczycy utrzymują, że chcą dopracować piosenki, wiadomo jednak, że nie chcą konkurować z zespołem Chrisa Martina, obawiając się porażki.

- Moglibyśmy wydać płytę w 2008 r., tym bardziej że uwielbiam szybko nagrywać, ale to zbyt proste - powiedział Bono. - Skomponowaliśmy 50 - 60 motywów, są wśród nich muzyczne diamenty i chcemy je starannie oszlifować. To musi być nasza najważniejsza płyta, ma być na niej najwięcej brzmieniowych innowacji.

Irlandczycy pracują z trzema najważniejszymi producentami rockowych albumów na świecie. Głównymi współautorami sukcesu U2 mają być jednak Brian Eno i Daniel Lanois. Eno wypromował m. in. The Talking Heads, pomagał Davidowi Bowiemu i wykreował nowe brzmienie U2 na przełomowych płytach zespołu: "Achtung Baby" i "Zooropa". Ostatnio całkowicie zmienił muzyczne oblicze Coldplay na "Viva la vida". Danielowi Lanois Bob Dylan zawdzięcza comeback pod koniec lat 90.

Poszukiwanie natchnienia

- Zdecydowaliśmy, że Brian i Daniel będą również z nami komponować, bo taka współpraca jest bardziej owocna - powiedział The Edge, gitarzysta U2. - Chcemy zaproponować słuchaczom bardzo różnorodną płytę - piosenki mroczne, ciężkie - gitarowe, ale także pełne słońca.

Grupa nagrywała m.in. w Maroku z udziałem afrykańskich muzyków. Szukała natchnienia na World Sacred Music Festival, gdzie występują najlepsi wykonawcy muzyki etnicznej. Na płycie znajdzie się m.in. kompozycja "For Your Love" z gitarowym riffem, który określił jako jeden z najlepszych w swoim dorobku, ośmiominutowa kompozycja "Moment of Surrender" i "No Line on the Horizon".

Daniel Lanois rekomenduje uwadze fanów "The Cedars of Lebanon", zainspirowane Jimim Hendriksem. Bono zachwyca się kompozycją "If I Could Live My Life Again" nawiązującą do twórczości argentyńskiego pisarza Borgesa, a także "Love Is All We Have Left", przypominającą przeboje w stylu Franka Sinatry. Wymieniane wstępnie tytuły albumu to "For Your Love" i "No Line on the Horizon".

 • U2roopa (źródło: własne, rp.pl, Max (U2Forums.com))

Dodaj komentarz Wymaga loginu/hasła u2forums.com. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Komentarze (15) Strona 1/1

 • monisisko, 22:18 29 Gru '08

  choć przeczytałam tego newsa, w dniu, w którym został opublikowany, to komentuję go dopiero dzisiaj...
  czytając ten artykuł w październiku prawie ryczałam ze szczęścia, czytając go teraz prawię ryczę, bo moje największe marznie - być na Ich koncercie - może się nie spełnić!
  tak, tak... interesuję sie piłką nożną, byłam kiedyś na stadionie w chorzowie podczas jednego meczu, wiem, że polskie stadiony są gówno warte i że trzeba je remontować, że czy miesiąc by ich zbawił? och, żeby tak przesunęli ten remont! ruch sobie znajdzie zastępczy stadion, na czas remontu i wszyscy będą szczęśliwi... ;p

 • anka, 13:06 31 Paź '08

  Acrobat - przeciez juz wiadomo, ze plyta bedzie nosila nazwe No Line On The Horizon.

 • Acrobat, 12:28 31 Paź '08

  "For Your Love"...hmmm oby tak nie nazwali swojej płyty, banał jakich mało

 • Acrobat, 12:27 31 Paź '08

  "For Your Love"...hmmm oby tak nie nazwali swojej płyty, banał jakich mało

 • Adrian, 08:16 31 Paź '08

  moze zorganizujemy petycje zeby przesuneli remont ;)

 • anka, 21:10 30 Paź '08

  co racja to racja.... byleby zrobili wszystko, zeby koncert odbyl sie na Slaskim.

 • kris, 20:57 30 Paź '08

  do anki: chyba raczej niech ten remont odłożą... bo jak zaczna prędzej to sie nie wyrobią do sierpnia...

 • kris, 20:55 30 Paź '08

  dobra dobra- zobaczymy tą sprzedaż w przyszlym roku, nie oszukujmy się, ktos kiedys będzie SPRZEDAWAŁ więcej

 • kris, 20:53 30 Paź '08

  co tu jest niezrozumiałe???

 • Filter, 20:50 30 Paź '08

  No właśnie, kiedy wydał płytę Coldplay i ile czasu potrzebował na taką sprzedaż?? Nawet gdyby wydali płytę teraz to i tak w ciągu 2 - 3 miesięcy nie sprzedaliby 10 mln . Swoją drogą czy ktoś wie w jakich nakładach sprzedały się płyty z tal 2000 - 2005 ??

 • kofta, 17:03 30 Paź '08

  jestem zachwycony i już się nie mogę doczekać, ale co to znaczy "Oficjalnie Irlandczycy utrzymują, że chcą dopracować piosenki, wiadomo jednak, że nie chcą konkurować z zespołem Chrisa Martina, obawiając się porażki." tego to ja nie rozumiem :/

 • nu2cha, 16:08 30 Paź '08

  juhhhu! wymodliłam ;)

 • Olenka, 15:13 30 Paź '08

  Żeby tylko wszystko się udało, a wtedy....spotykamy się w Chorzowie:D

 • anka, 14:03 30 Paź '08

  niech sie spiesza z tym stadionem...

 • VeRTi-go, 13:33 30 Paź '08

  Dawno się tak nie cieszyłam :). O Bono...

Newsletter

Dodaj Usuń 

Artykuły

więcej

Najczęściej komentowane

"Zawsze widziałem w heroinie wielkie zło... podejrzewałem więc, że każdy, kto zaczyna ją brać, podziela ten strach. Nie rozumiem, jak można dać się przyprzeć aż tak bardzo do muru, tak bardzo poddać się jej kontroli. Ja sam nigdy nie z - Adam