09:57 30 Paź '08

U2 chce znowu zagrać w Polsce

U2 chce znowu zagrać w Polsce ^ ^ ^ ^

Chorzów jest na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół da koncerty w 2009 roku podczas trasy z nową płytą - ustaliła "Rzeczpospolita"

Kiedy 5 lipca 2005 r. Irlandczycy grali na śląskim Stadionie Narodowym "New Year's Day" - przebój zainspirowany internowaniem Lecha Wałęsy w stanie wojennym - polska widownia zaskoczyła zespół happeningiem bez precedensu. Fani znajdujący się na płycie uformowali z czerwonych koszulek dolną część naszej flagi, siedzący zaś na trybunach - górną, z białych T-shirtów. To było specjalne podziękowanie za pamięć o nas w najtrudniejszych chwilach.

Muzycy byli poruszeni, po raz pierwszy przygotowano spektakl dla nich. Bono podziękował nam w swoim internetowym dzienniku. Teraz wpisał Chorzów do elitarnego grona dziesięciu miast Europy, w których U2 chce promować w 2009 r. najnowszy album. Ma być to show bez precedensu.

Stadion w remoncie

Polski producent występu Irlandczyków Live Nation utrzymuje, że złożył dyrekcji Stadionu Narodowego propozycję zorganizowania koncertu w Chorzowie zaplanowanego na początek sierpnia i odpowiedź była pozytywna. Potem nieoczekiwanie miała się zmienić. - Od początku było wiadomo, że w lipcu zaczynamy przebudowę - odpowiada Marek Szczerbowski, dyrektor Stadionu Narodowego. - Kompromis jest teoretycznie możliwy, ale dopiero na wiosnę, gdy zostanie wyłoniony wykonawca przebudowy.

- Powiedzmy, że dla nas nie wszystko jest takie oczywiste, ale nie chodzi o to, by się spierać, jest szansa na spotkanie i pozytywne rozwiązanie sprawy - powiedziała Marta Wnuczyńska z Live Nation.

Miejmy nadzieję, że U2 wystąpi w Chorzowie. Poprzednie tournée "Vertigo", które trwało od 2005 do 2007 r., przyniosło grupie 377 mln dolarów zysku.

Opóźniona premiera

Już dziś wiadomo, że w przyszłym roku nie będzie ważniejszego albumu od tego, nad którym pracują Bono i koledzy. Po spektakularnym sukcesie płyty Coldplay "Viva la vida!", który do końca roku sprzeda się w 6 - 7 mln egzemplarzy, U2 zdecydowało o przełożeniu premiery swojego na wiosnę 2009 r. Oficjalnie Irlandczycy utrzymują, że chcą dopracować piosenki, wiadomo jednak, że nie chcą konkurować z zespołem Chrisa Martina, obawiając się porażki.

- Moglibyśmy wydać płytę w 2008 r., tym bardziej że uwielbiam szybko nagrywać, ale to zbyt proste - powiedział Bono. - Skomponowaliśmy 50 - 60 motywów, są wśród nich muzyczne diamenty i chcemy je starannie oszlifować. To musi być nasza najważniejsza płyta, ma być na niej najwięcej brzmieniowych innowacji.

Irlandczycy pracują z trzema najważniejszymi producentami rockowych albumów na świecie. Głównymi współautorami sukcesu U2 mają być jednak Brian Eno i Daniel Lanois. Eno wypromował m. in. The Talking Heads, pomagał Davidowi Bowiemu i wykreował nowe brzmienie U2 na przełomowych płytach zespołu: "Achtung Baby" i "Zooropa". Ostatnio całkowicie zmienił muzyczne oblicze Coldplay na "Viva la vida". Danielowi Lanois Bob Dylan zawdzięcza comeback pod koniec lat 90.

Poszukiwanie natchnienia

- Zdecydowaliśmy, że Brian i Daniel będą również z nami komponować, bo taka współpraca jest bardziej owocna - powiedział The Edge, gitarzysta U2. - Chcemy zaproponować słuchaczom bardzo różnorodną płytę - piosenki mroczne, ciężkie - gitarowe, ale także pełne słońca.

Grupa nagrywała m.in. w Maroku z udziałem afrykańskich muzyków. Szukała natchnienia na World Sacred Music Festival, gdzie występują najlepsi wykonawcy muzyki etnicznej. Na płycie znajdzie się m.in. kompozycja "For Your Love" z gitarowym riffem, który określił jako jeden z najlepszych w swoim dorobku, ośmiominutowa kompozycja "Moment of Surrender" i "No Line on the Horizon".

Daniel Lanois rekomenduje uwadze fanów "The Cedars of Lebanon", zainspirowane Jimim Hendriksem. Bono zachwyca się kompozycją "If I Could Live My Life Again" nawiązującą do twórczości argentyńskiego pisarza Borgesa, a także "Love Is All We Have Left", przypominającą przeboje w stylu Franka Sinatry. Wymieniane wstępnie tytuły albumu to "For Your Love" i "No Line on the Horizon".

 • U2roopa (źródło: własne, rp.pl, Max (U2Forums.com))

Dodaj komentarz Wymaga loginu/hasła u2forums.com. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Komentarze (15) Strona 1/1

 • monisisko, 22:18 29 Gru '08

  choć przeczytałam tego newsa, w dniu, w którym został opublikowany, to komentuję go dopiero dzisiaj...
  czytając ten artykuł w październiku prawie ryczałam ze szczęścia, czytając go teraz prawię ryczę, bo moje największe marznie - być na Ich koncercie - może się nie spełnić!
  tak, tak... interesuję sie piłką nożną, byłam kiedyś na stadionie w chorzowie podczas jednego meczu, wiem, że polskie stadiony są gówno warte i że trzeba je remontować, że czy miesiąc by ich zbawił? och, żeby tak przesunęli ten remont! ruch sobie znajdzie zastępczy stadion, na czas remontu i wszyscy będą szczęśliwi... ;p

 • anka, 13:06 31 Paź '08

  Acrobat - przeciez juz wiadomo, ze plyta bedzie nosila nazwe No Line On The Horizon.

 • Acrobat, 12:28 31 Paź '08

  "For Your Love"...hmmm oby tak nie nazwali swojej płyty, banał jakich mało

 • Acrobat, 12:27 31 Paź '08

  "For Your Love"...hmmm oby tak nie nazwali swojej płyty, banał jakich mało

 • Adrian, 08:16 31 Paź '08

  moze zorganizujemy petycje zeby przesuneli remont ;)

 • anka, 21:10 30 Paź '08

  co racja to racja.... byleby zrobili wszystko, zeby koncert odbyl sie na Slaskim.

 • kris, 20:57 30 Paź '08

  do anki: chyba raczej niech ten remont odłożą... bo jak zaczna prędzej to sie nie wyrobią do sierpnia...

 • kris, 20:55 30 Paź '08

  dobra dobra- zobaczymy tą sprzedaż w przyszlym roku, nie oszukujmy się, ktos kiedys będzie SPRZEDAWAŁ więcej

 • kris, 20:53 30 Paź '08

  co tu jest niezrozumiałe???

 • Filter, 20:50 30 Paź '08

  No właśnie, kiedy wydał płytę Coldplay i ile czasu potrzebował na taką sprzedaż?? Nawet gdyby wydali płytę teraz to i tak w ciągu 2 - 3 miesięcy nie sprzedaliby 10 mln . Swoją drogą czy ktoś wie w jakich nakładach sprzedały się płyty z tal 2000 - 2005 ??

 • kofta, 17:03 30 Paź '08

  jestem zachwycony i już się nie mogę doczekać, ale co to znaczy "Oficjalnie Irlandczycy utrzymują, że chcą dopracować piosenki, wiadomo jednak, że nie chcą konkurować z zespołem Chrisa Martina, obawiając się porażki." tego to ja nie rozumiem :/

 • nu2cha, 16:08 30 Paź '08

  juhhhu! wymodliłam ;)

 • Olenka, 15:13 30 Paź '08

  Żeby tylko wszystko się udało, a wtedy....spotykamy się w Chorzowie:D

 • anka, 14:03 30 Paź '08

  niech sie spiesza z tym stadionem...

 • VeRTi-go, 13:33 30 Paź '08

  Dawno się tak nie cieszyłam :). O Bono...

Newsletter

Dodaj Usuń 

Artykuły

więcej

Najczęściej komentowane

Są o wiele ważniejsze rzeczy niż rock'n'roll... rodzina, przyjaciele i pozostali członkowie zespołu - nie wiesz, ile czasu tak naprawdę będziesz mógł z nimi spędzić - Bono