07:24 12 Cze '07

Geldof i Bono sceptycznie o pomocy G8 dla Afryki

Geldof i Bono sceptycznie o pomocy G8 dla Afryki ^  ^  ^  ^

Organizacje działające na rzecz rozwoju krajów Afryki i znani muzycy Bob Geldof i Bono sceptycznie ocenili zapewnienia ze strony G8 o zwiększeniu międzynarodowej pomocy dla tego kontynentu.

Przywódcy najbardziej uprzemysłowionych państw świata ogłosili w piątek na szczycie G8 w niemieckim Heiligendamm, iż na walkę z AIDS, malarią i gruźlicą w Afryce wyasygnują 60 mld dol., z czego połowę sfinansują USA. Potwierdzono też zobowiązanie ze szczytu G8 w 2004 r. w sprawie podwojenia pomocy dla Afryki do końca obecnej dekady.

Według Oxfamu (międzynarodowa organizacja charytatywna), suma 60 mld dol. wprowadza w błąd, ponieważ obejmuje środki obiecane już wcześniej, łącznie z 30 mld dol. od USA. Oxfam twierdzi, że do końca 2010 r. Afryka w formie "nowych" pieniędzy otrzyma tylko 3 mld dol.

Wokalista zespołu U2 Bono uważa, iż deklaracja G8 "celowo wprowadza w błąd". Zauważa, że ogłoszeniu pakietu pomocy nie towarzyszy żaden terminarz, a pakiet nie ma zastosowania wyłącznie do Afryki.

- Zamiast powtarzania wcześniejszych, niezrealizowanych zobowiązań sprzed dwóch lat, przywódcy G8 powinni na serio przystąpić do ich realizacji - podkreślił Bob Geldof.

Brytyjska organizacja rozwojowa Tearfund sądzi, iż w komunikacie G8 nie ma niczego, co pozwalałoby krajom Afryki odnieść korzyści w międzynarodowym handlu, a kluczowa sprawa poprawy dostępu do wody pitnej i higieny nie jest w ogóle wspomniana.

Działacze różnych organizacji na rzecz pomocy i rozwoju przyznają zarazem, iż od szczytu w szkockim Gleneagles w 2004 roku osiągnięto pewien postęp w oddłużeniu niektórych krajów Afryki, ale zobowiązania zniesienia ceł dla produktów rolnych przez nie eksportowanych i zwiększenia finansowej pomocy nie zostały zrealizowane.

  • U2roopa (źródło: własne, onet.pl)

Dodaj komentarz Wymaga loginu/hasła u2forums.com. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Komentarze (1) Strona 1/1

  • Avatar

    Domcia, 00:07 15 Sty '07

    Kocham ta piosenke daje mi duzo do myslenia przy nie czuje sie lepiej.

Newsletter

Dodaj Usuń 

Artykuły

więcej

Najczęściej komentowane

Dla mnie Jezus Chrystus nie jest związany z żadną religią. Dla mnie religia, to zasady wymyślone przez ludzi, które mają wypełnić opuszczone przez Boga miejsce - Bono