07:24 12 Cze '07

Geldof i Bono sceptycznie o pomocy G8 dla Afryki

Geldof i Bono sceptycznie o pomocy G8 dla Afryki ^  ^  ^  ^

Organizacje działające na rzecz rozwoju krajów Afryki i znani muzycy Bob Geldof i Bono sceptycznie ocenili zapewnienia ze strony G8 o zwiększeniu międzynarodowej pomocy dla tego kontynentu.

Przywódcy najbardziej uprzemysłowionych państw świata ogłosili w piątek na szczycie G8 w niemieckim Heiligendamm, iż na walkę z AIDS, malarią i gruźlicą w Afryce wyasygnują 60 mld dol., z czego połowę sfinansują USA. Potwierdzono też zobowiązanie ze szczytu G8 w 2004 r. w sprawie podwojenia pomocy dla Afryki do końca obecnej dekady.

Według Oxfamu (międzynarodowa organizacja charytatywna), suma 60 mld dol. wprowadza w błąd, ponieważ obejmuje środki obiecane już wcześniej, łącznie z 30 mld dol. od USA. Oxfam twierdzi, że do końca 2010 r. Afryka w formie "nowych" pieniędzy otrzyma tylko 3 mld dol.

Wokalista zespołu U2 Bono uważa, iż deklaracja G8 "celowo wprowadza w błąd". Zauważa, że ogłoszeniu pakietu pomocy nie towarzyszy żaden terminarz, a pakiet nie ma zastosowania wyłącznie do Afryki.

- Zamiast powtarzania wcześniejszych, niezrealizowanych zobowiązań sprzed dwóch lat, przywódcy G8 powinni na serio przystąpić do ich realizacji - podkreślił Bob Geldof.

Brytyjska organizacja rozwojowa Tearfund sądzi, iż w komunikacie G8 nie ma niczego, co pozwalałoby krajom Afryki odnieść korzyści w międzynarodowym handlu, a kluczowa sprawa poprawy dostępu do wody pitnej i higieny nie jest w ogóle wspomniana.

Działacze różnych organizacji na rzecz pomocy i rozwoju przyznają zarazem, iż od szczytu w szkockim Gleneagles w 2004 roku osiągnięto pewien postęp w oddłużeniu niektórych krajów Afryki, ale zobowiązania zniesienia ceł dla produktów rolnych przez nie eksportowanych i zwiększenia finansowej pomocy nie zostały zrealizowane.

  • U2roopa (źródło: własne, onet.pl)

Dodaj komentarz Wymaga loginu/hasła u2forums.com. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Komentarze (1) Strona 1/1

  • Avatar

    Domcia, 00:07 15 Sty '07

    Kocham ta piosenke daje mi duzo do myslenia przy nie czuje sie lepiej.

Newsletter

Dodaj Usuń 

Artykuły

więcej

Najczęściej komentowane

Rock'n'roll ma obsesję na punkcie uprawiania miłości na tylnym siedzeniu chevroleta. Jestem pewny, że dla samych zinteresowanych jest to bardzo przyjemne, ale mnie interesuje pisanie o czymś więcej, Pasjonuje mnie wewnętrzny konflikt panujący w ka - Bono