08:30 6 Gru '06

Poślij im Wolność!

Poślij im Wolność! ^ ^ ^ ^

Po raz siódmy Amnesty International organizuje 24-godzinny Międzynarodowy Maraton Pisania Listów w obronie konkretnych osób na całym świecie, które padły ofiarą naruszeń praw człowieka.

Maraton rozpocznie się w sobotę 9 grudnia b.r. o godz. 12 i zakończy w niedzielę 10 grudnia w południe.

Do polskiej inicjatywy dołączyło się w tym roku 36 krajów ze wszystkich kontynentów. W Polsce będziemy pisać listy w 15 miastach. Do akcji przyłączą się również uczniowie gimnazjów i szkół średnich z 13 miast i miejscowości w całym kraju.

Celem akcji jest napisanie jak największej liczby listów w obronie konkretnych osób więzionych i represjonowanych za pokojowe głoszenie swoich poglądów. Listy będziemy pisać w oparciu o sprawdzone, najbardziej aktualne przypadki naruszeń podstawowych praw człowieka. Wszystkie napisane podczas Maratonu listy zostaną wysłane do decydentów politycznych na całym świecie.

Uruchomiona została już strona Maratonu www.maraton.amnesty.org.pl. Znajdują się na niej aktualności i podstawowe informacje związane z organizacją i przebiegiem Maratonu oraz opisy przypadków, w sprawie których będziemy pisać podczas tegorocznej akcji. Strona będzie uaktualniana przez całą dobę trwania Maratonu, umożliwiając śledzenie przyrostu liczby listów, napisanych w poszczególnych miastach Polski oraz komentowanie bieżących wydarzeń.

Listy od samego początku istnienia Amnesty International są jej najważniejszym orężem w walce o prawa człowieka. Najistotniejsza jest ich skuteczność; w przypadku Pilnych Akcji - listów wysyłanych natychmiast po otrzymaniu potwierdzonych informacji o naruszeniu fundamentalnych praw człowieka - udaje się pomóc w co trzeciej sprawie. Nasza akcja daje szansę zwykłym ludziom, aby w prosty sposób pomogli konkretnej osobie, nawet jeżeli znajduje się ona po drugiej stronie kuli ziemskiej.

Tegoroczny Maraton przypada w przededniu obchodów 25. rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego. Dlatego do wsparcia naszej inicjatywy zaprosiliśmy byłych polskich więźniów sumienia z tego okresu. Symboliczny gest napisania listu w obronie aktualnego więźnia sumienia, będzie wyrazem ich solidarności i chęci pomocy osobom represjonowanym za swoje poglądy na całym świecie. Są z nami m.in. Mirosław Chojecki, Władysław Frasyniuk, Bronisław Geremek, Józef Pinior, Zbigniew Romaszewski. Liczymy, że wspólnie uda nam się w Polsce napisać co najmniej 25 tysięcy listów a w skali międzynarodowej ? pobić zeszłoroczny rekord 80 tysięcy napisanych listów.

Każdy może przyjść, napisać list i upomnieć się o prawa człowieka.

Zapraszamy!

 • U2roopa (źródło: własne, Amnesty International Polska)

Dodaj komentarz Wymaga loginu/hasła u2forums.com. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Komentarze (0) Strona 1

  Newsletter

  Dodaj Usuń 

  Artykuły

  więcej

  Najczęściej komentowane

  Piosenki to nie filmy. Film można obejrzeć raz, dwa, trzy razy, ale piosenki słucha się setki razy i często staje się częścią naszego życia. - Bono