11:28 25 Sie '11

U2 inwestuje w naukę muzyki w Irlandii

Szansa na muzyczny rozwój dzieci w Irlandii dzięki U2 ^ ^ ^ ^

U2, które bez wątpienia było największą gwiazdą tegorocznego Glastonbury Festival zainwestowało swoje pieniądze, by sfinansować naukę muzyki dzieciom w Irlandii, w sytuacji, gdy państwo tnie wydatki na edukację.

Zespół łoży na sprzęt muzyczny i zatrudnienie nauczycieli, którzy nauczaliby tysiące dzieci w całym kraju, wspierając szereg projektów.
Podczas gdy Bono jest znany ze swoich działalności charytatywnych w podnoszeniu świadomości problemów w Afryce, krach na rynku nieruchomości pozostawił Irlandię z jej własnymi problemami. W kraju znanym z swojego muzycznego dziedzictwa I współczesnych działalności zespołów takich jak Westlife czy the Corrs, tylko ok. 1 % uczniów otrzymuje muzyczne czesne.

„Chociaż mamy bardzo bogatą muzyczną kulturę I dziedzictwo, to dostęp do nauki muzyki jest jak geograficzna loteria: zależy, gdzie mieszkasz i czy Twoich rodziców na to stać” – powiedział Rosaleen Molloy, dyrektor Music Generation, która jest finansowana przez U2 I internacjonalną charytatywną sieć The Ireland Funds. „Istnieje przypuszczenie, że muzyka jest zapewniana w szkołach, gdy w rzeczywistości tak nie jest.”

Znalezienie dofinansowania dla tworzenia inicjatyw edukacyjnych jest bardzo trudne przez to,  że rząd premiera Enda Kenny’ego potrzebuje zaoszczędzić 6 miliardów €, by spełnić warunki wsparcia finansowego kraju. Minister Edukacji Ruairi Quinn po objęciu stanowiska w marcu powiedział, że jest wdzięczny U2, w czasie, gdy państwo nie jest w stanie więcej zainwestować w edukację.
Celem rządu jest późniejsze przejęcie tego dofinansowywania.

U2 dostarczy 5mln €  do 2015roku na stopniową podstawę dla programu muzycznego,  wraz z dodatkowymi 2mln €, które zobowiązało się zapewnić the Ireland Funds wspierane przez ludzi irlandzkiego pochodzenia na całym świecie.
„U2 szukało swego czasu sposobu zainwestowania i wspierania dostępu do muzycznej edukacji w Irlandii. U2 chciało dać coś w zamian.” – powiedział Molloy.

W 2001 roku rząd zlecił sporządzenie sprawozdania z możliwości wsparcia publicznego programu muzycznej edukacji, którego nie udało się uzyskać po dwóch programach pilotażowych: jeden w Dubline, drugi w Donegalu, w północno-zachodniej części kraju.
U2 przyjęło model, by zapewnić 50% dofinansowania dla projektów opracowanych przez lokalne grupy edukacyjne. Music Generation wybrała trzy hrabstwa irlandzkie: Sligo, Mayo i Louth do sfinansowania w maju po przyjęciu propozycji, zgodnie z Music Generation należącej do Molloy’a.

“To wszystko nie zdarzyłoby się bez wsparcia U2” –  powiedział Shaun Purcell, szef Sligo’s Vocational Educational Authority, który współpracuje z Music Generation w hrabstwie. Fundusz będzie przeznaczony na zapewnienie muzycznego czesnego 16 tysiącom dzieci poprzez zajęcia poza godzinami lekcyjnymi.

„To, co robi U2, jest symbolicznie bardzo ważne, jednak nigdy nie powinniśmy dążyć do zależności od dobrodziejstwa osób prywatnych” –stwierdził Purcell. „Państwo ma obowiązek inwestowania w edukację i zapewnienia równości i równego dostępu do edukacji wszystkim dzieciom”.

Link do Music Generation

 • (VeRTigo) (źródło: www.bloomberg.com, www.musicgeneration.ie)
 • Modyfikacja: 20:58 25 Sie '11

Dodaj komentarz Wymaga loginu/hasła u2forums.com. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Komentarze (2) Strona 1/1

 • (VeRTigo), 20:56 25 Sie '11

  Niedopatrzenie. Dzięki.

 • MartinTexas, 20:00 25 Sie '11

  Nie żebym się czepiał, ale nie 6 bilionów € a 6 miliardów € mają zaoszczędzić w Irlandii ;) Angielskie biliony to polskie miliardy.

  A sama akcja zacna, pewnie po ostatnich protestach z podatkami Bono i spółka przypomnieli sobie też o własnym kraju. :)

Newsletter

Dodaj Usuń 

Artykuły

więcej

Najczęściej komentowane

"Co za sens być największym zespołem rock'n'rollowym na świecie? - Trzeba być najlepszym" - Larry