03:33 2 Mar '11

Newsweek.pl: Mydlana opera w Krzemowej Dolinie z Bono w tle

Biznesowe przepychanki w Elevation Partners ^ ^ ^ ^

Zajadła walka o pieniądze zagraża przyszłości funduszu inwestycyjnego Elevation Partners założonego przez Bono w Krzemowej Dolinie.

Po kilku trudnych latach jeden z głównych założycieli, Marc Bodnick, wycofuje się z inwestycji i walczy z firmującym Elevation Rogerem McNamee o udział w zyskach funduszu. Tak przynajmniej twierdzi osoba zbliżona do firmy. Spór, który do tej pory toczył się w zaciszu gabinetów, zaczyna przeradzać się w mało elegancką publiczną przepychankę.

Osią konfliktu jest najwyraźniej transakcja dotycząca Facebooka: Elevation zainwestował 210 mln dolarów w serwis społecznościowy, odkupując akcje sprzedawane przez jego pracowników. Wycena całego Facebooka sięgnęła wówczas 15 mld dolarów. Ale według niedawnych szacunków Facebook wart jest 50 mld dolarów, a więc wycena udziałów Elevation zwiększyła się trzykrotnie. Sęk w tym, że Elevation nie może się wycofać z Facebooka, póki serwis nie wejdzie na giełdę (a to nastąpi prawdopodobnie za rok lub dwa). Odchodząc teraz Bodnick prawdopodobnie będzie musiał pożegnać się ze swym udziałem w tym eldorado, ale walczy przynajmniej o część zysków.

Spór wybuchł w fatalnym okresie dla firmy - w czasie, gdy Elevation próbuje namówić inwestorów na wyłożenie kolejnych pieniędzy, by otworzyć drugi fundusz. Ale inwestorzy mogą się od firmy odwrócić, jeśli zobaczą, że odchodzi człowiek odpowiedzialny za dobre posunięcia Elevation. Jeśli Elevation nie zbierze pieniędzy na nowy fundusz, to w końcu zmarnieje - twierdzi osoba ze społeczności inwestorów w Krzemowej Dolinie. A to mogłoby oznaczać koniec kariery Bono jako technologicznego potentata.

 • U2roopa (źródło: Daniel Lyons, Newsweek.pl)
 • Modyfikacja: 17:56 11 Mar '11

Dodaj komentarz Wymaga loginu/hasła u2forums.com. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Komentarze (0) Strona 1

  Newsletter

  Dodaj Usuń 

  Artykuły

  więcej

  Najczęściej komentowane

  Piosenki to nie filmy. Film można obejrzeć raz, dwa, trzy razy, ale piosenki słucha się setki razy i często staje się częścią naszego życia. - Bono