03:17 18 Lut '11

rp.pl: U2, apartheid i zemsta na białych

Bono ma problemy! ^ ^ ^ ^

Część Afrykanerów, czyli białych mieszkańców RPA, oskarżyła lidera irlandzkiej grupy U2 o akceptowanie tradycyjnej pieśni czarnej ludności, w której nawołuje się do przemocy.

Gazeta „South Africa's Sunday Times” przytoczyła wypowiedź Bono, który wraz z kolegami w najbliższy piątek wystąpi na stadionie w Cape Town. Wokalista twierdzi, że buntownicze songi Irlandzkiej Armii Republikańskiej to nic innego jak muzyka folkowa. — Jako dzieciak śpiewałem piosenki, które usłyszałem od wujów - powiedział Bono. - Opowiadały o początkach Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Zdaniem dziennikarzy, w jednej z tych pieśni padają słowa o przemycaniu broni i szykowaniu jej do akcji.

Afrykanerzy - a przynajmniej istotna ich część - są oburzeni, bo Bono nawiązał w ten sposób do sprawy Juliusa Malemy, młodego lidera rządzącego Afrykańskiego Kongresu Narodowego. W zeszłym roku został on oskarżony o sianie nienawiści, ponieważ wykonał dawną pieśń przeciwników apartheidu zawierającą słowa: „Zabij Bura” (tj. białego osadnika). Niektórzy twierdzą, że ta pieśń przyczynia się do zaognienia sytuacji w Afryce Południowej. Przypominają, że całkiem niedawno dwóch czarnych robotników zamordowało burskiego nacjonalistę i skrajnie prawicowego działacza politycznego Eugena Terreblanche'a.

Willie Spies, który w sądzie reprezentuje osoby oburzone postawą Malemy, powiedział: — Bono nie zdaje sobie sprawy z sytuacji, jaka tu panuje. Istnieje taki dobry zwyczaj, aby po zaledwie kilku dniach pobytu nie oceniać rzeczywistości innego kraju. W Dublinie, skąd przyjechał Bono, ludzie nie boją się chodzić po ulicach i nie drżą każdego dnia o swoje życie.

We wspomnianej wypowiedzi Bono podkreślił wprawdzie, że trzeba się dobrze zastanowić w jakich okolicznościach prezentować „pieśni folkowe” o politycznym zabarwieniu. Dodał, że obowiązują tu zasady, których nie wolno łamać. Ale dla Afrykanerów to za mało. — Bono powinien mieć dość inteligencji, aby wiedzieć, że nie jedzie się do obcego kraju, aby narobić tam kłopotów i pozostawić je innym do rozwiązania - mówi Pieter Mulder z organizacji Freedom Front Plus.

Tymczasem Jackson Mthembu, rzecznik Afrykańskiego Kongresu Narodowego, stwierdził: - Ludzie tacy jak Bono rozumieją czym jest walka i pamiętają o swej własnej historii. U2 działało na rzecz zniesienia systemu dyskryminacji rasowej w RPA. Płomienne przemówienie przeciw apartheidowi znalazło się na płycie „Rattle and Hum”.

 • U2roopa (źródło: Bartosz Marzec, rp.pl)
 • Modyfikacja: 03:24 18 Lut '11

Dodaj komentarz Wymaga loginu/hasła u2forums.com. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Komentarze (0) Strona 1

  Newsletter

  Dodaj Usuń 

  Artykuły

  więcej

  Najczęściej komentowane

  "Było to uznanie "Solidarności"... chcieliśmy po prostu powiedzieć, że bez względu na to, jak bardzo ludzie się starają, by zmienić panującą sytuację, na początku każdego nowego roku wszystko pozostaje mniej więcej takie samo - Adam