20:10 13 Lut '11

Historyczny koncert U2!

Historia i zbieg okoliczności... ^ ^ ^ ^

Dzisiejszy występ w Johannesburgu jest wyjątkowo nie tylko ze względu na powrót zespołu do Afryki po 13 latach. Jego data niemal pokrywa się z historycznymi dla RPA wydarzeniami sprzed 21 lat.

11 lutego 1990 roku, pod wpływem nacisków międzynarodowych i kampanii Afrykańskiego Kongresu Narodowego Nelson Mandela po 27 latach wyszedł z więzienia. Dzień później na stadionie, na którym dziś stoi scena U2 zebrały się tłumy by świętować to wydarzenie.

Członkowie zespołu pytani o ten fakt przed piątkową próbą stwierdzili, że to zbieg okoliczności.

Wokalista U2 zauważył, że historia dokonuje się teraz po drugiej części Afryki. W Egipcie, pod wpływem protestów, Hosni Mubarak zrezygnował z prezydentury po trzech dekadach rządów. Bono ma nadzieję, że Egipcjanie wybiorą teraz przywódców z wizją na miarę Nelsona Mandeli.

Bono dodał również, że Nelson Mandela i arcybiskup Desmont Tutu zainspirowali jego kampanię przeciwko AIDS i ubóstwu. Pomiędzy koncertami w Johannesburgu i Kapsztadzie wokalista planuje sprawdzić jak rozwijają się zainicjowane projekty związane z zapobieganiem AIDS.

Zespół być może odwiedzi Nelsona Mandelę, który wycofał się z życia publicznego. Wizyta jest jednak uzależniona od stanu zdrowia legendarnego przywódcy.

Na pytanie dziennikarzy o to, jak U2 udało się wytrzymać ze sobą już trzydzieści lat The Edge odpowiedział "Zaczynaliśmy jako przyjaciele, dopiero później staliśmy się zespołem".

 • U2roopa (źródło: washingtonpost.com)
 • Modyfikacja: 23:58 15 Lut '11

Dodaj komentarz Wymaga loginu/hasła u2forums.com. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Komentarze (0) Strona 1

  Newsletter

  Dodaj Usuń 

  Artykuły

  więcej

  Najczęściej komentowane

  "Było to uznanie "Solidarności"... chcieliśmy po prostu powiedzieć, że bez względu na to, jak bardzo ludzie się starają, by zmienić panującą sytuację, na początku każdego nowego roku wszystko pozostaje mniej więcej takie samo - Adam