20:10 13 Lut '11

Historyczny koncert U2!

Historia i zbieg okoliczności... ^ ^ ^ ^

Dzisiejszy występ w Johannesburgu jest wyjątkowo nie tylko ze względu na powrót zespołu do Afryki po 13 latach. Jego data niemal pokrywa się z historycznymi dla RPA wydarzeniami sprzed 21 lat.

11 lutego 1990 roku, pod wpływem nacisków międzynarodowych i kampanii Afrykańskiego Kongresu Narodowego Nelson Mandela po 27 latach wyszedł z więzienia. Dzień później na stadionie, na którym dziś stoi scena U2 zebrały się tłumy by świętować to wydarzenie.

Członkowie zespołu pytani o ten fakt przed piątkową próbą stwierdzili, że to zbieg okoliczności.

Wokalista U2 zauważył, że historia dokonuje się teraz po drugiej części Afryki. W Egipcie, pod wpływem protestów, Hosni Mubarak zrezygnował z prezydentury po trzech dekadach rządów. Bono ma nadzieję, że Egipcjanie wybiorą teraz przywódców z wizją na miarę Nelsona Mandeli.

Bono dodał również, że Nelson Mandela i arcybiskup Desmont Tutu zainspirowali jego kampanię przeciwko AIDS i ubóstwu. Pomiędzy koncertami w Johannesburgu i Kapsztadzie wokalista planuje sprawdzić jak rozwijają się zainicjowane projekty związane z zapobieganiem AIDS.

Zespół być może odwiedzi Nelsona Mandelę, który wycofał się z życia publicznego. Wizyta jest jednak uzależniona od stanu zdrowia legendarnego przywódcy.

Na pytanie dziennikarzy o to, jak U2 udało się wytrzymać ze sobą już trzydzieści lat The Edge odpowiedział "Zaczynaliśmy jako przyjaciele, dopiero później staliśmy się zespołem".

 • U2roopa (źródło: washingtonpost.com)
 • Modyfikacja: 23:58 15 Lut '11

Dodaj komentarz Wymaga loginu/hasła u2forums.com. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Komentarze (0) Strona 1

  Newsletter

  Dodaj Usuń 

  Artykuły

  więcej

  Najczęściej komentowane

  Są o wiele ważniejsze rzeczy niż rock'n'roll... rodzina, przyjaciele i pozostali członkowie zespołu - nie wiesz, ile czasu tak naprawdę będziesz mógł z nimi spędzić - Bono