08:18 6 Kwi '10

Newsweek.pl: Bono sp. z o.o., czyli najgorszy inwestor w USA

Wokalista U2 nie ma ostatnio szczęścia do inwestycji ^ ^ ^ ^

Bono, członek najlepiej zarabiającego zespołu muzycznego roku 2009, jest jednocześnie najgorszym inwestorem w Stanach Zjednoczonych.

Bono, irlandzka gwiazda rocka i lider U2, zainwestował znaczną sumę pieniędzy w firmę Elevation Partners, zapewne najgorzej zarządzany fundusz akcyjny w Stanach Zjednoczonych. Bono jest jednym z pięciu członków zespołu odpowiedzialnego za inwestycje firmy, podał serwis 24/7 Wall St.

Sam fundusz, jak oficjalnie informuje, ma na celu pomoc w rozwoju mediów i przemysłu rozrywkowego. Niestety, nie idzie mu najlepiej, i trudno to tłumaczyć wyłącznie pechem.

Największą i najbardziej znaną nieudaną inwestycją Elevation Partners było wyłożenie 460 mln dolarów w zakup akcji koncernu Palm Inc., specjalizującego się w produkcji telefonów komórkowych typu smartphone wraz z oprogramowaniem.

Niestety, kiepska kampania marketingowa koncernu i silna konkurencja w postaci takich gigantów jak Apple Inc, RIM czy Google Inc. doprowadziła do drastycznego spadku cen akcji Palm. Jego obecna sytuacja jest na tyle zła, że — jak twierdzą analitycy — koncern Palm może nawet wkrótce zniknąć z rynku. Elevation jednak twierdzi, że wciąż wierzy w Palm. Cóż zresztą ma twierdzić, skoro w 2007 r. firma wykupiła 25 % akcji koncernu, więc w odzyskanie zainwestowanych pieniędzy chyba spółce Bono tylko wiara pozostała.

W 2006 roku Bono wraz z funduszem Elevation Partners zainwestowali 300 mln. dolarów w akcje znanego wydawcy Forbes Inc., właściciela sławnego amerykańskiego magazynu biznesowego. Niestety recesja — szczególnie dotkliwa w branży wydawniczej — i masowy odwrót czytelników w stronę internetu spowodował, że wartość Forbes Inc. z 750 mln dolarów w 2006 r. spadła do około 100 mln obecnie, co Bono odczuł boleśnie.

Kolejnym niewypałem firmy Bono okazała się inwestycja w wysokości 100 mln dolarów w listopadzie 2005 r. w Move.com, właściciela serwisów internetowych dotyczących nieruchomości. Elevation Partners wykupiło prawie15 proc. udziału w Move.com, ale od tamtej pory akcje firmy staniały o połowę, a co za tym, idzie ucierpiały również aktywa Bono.

Na dokładkę Bono i partnerzy zainwestowali w styczniu 25 mln dolarów w dynamicznie rozwijającą się spółkę internetową Yelp Inc. W grudniu ubiegłego roku do przejęcia spółki za 500 mln dolarów przymierzało się Google. Ostatecznie Yelp odrzuciło ofertę, z czego dziś cieszą się bossowie giganta internetu. Niedługo później bowiem przeciwko Yelp wytoczono kilka procesów o manipulacje informacjami podawanymi na portalu. Sprawy w sądzie się toczą, a tymczasem wiarygodność i wartość firmy spada na łeb i obecnie ze świecą trzeba by szukać chętnych na jej kupno. A Bono znów stracił.

Jest w znanym „Rejsie” Marka Piwowskiego scena, w której jeden z bohaterów proponuje „przeniesienie kolegi śpiewaka do sekcji gimnastycznej”. W przypadku Bono lepiej by było, gdyby pozostał na właściwym sobie miejscu jednego z najlepszych muzyków rockowych świata. Nawet jeśli, jak spiewa: „still haven’t found what I'm looking for”.

 • U2roopa (źródło: Newsweek.pl, Grzegorz Kowalczyk)
 • Modyfikacja: 08:26 6 Kwi '10

Dodaj komentarz Wymaga loginu/hasła u2forums.com. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Komentarze (0) Strona 1

  Newsletter

  Dodaj Usuń 

  Artykuły

  więcej

  Najczęściej komentowane

  Wyśmiewaliśmy się ze świata dorosłych i zgodnie doszliśmy do wniosku, że nigdy nie dorośniemy, ponieważ wokół nas widzieliśmy tylko głupotę - Bono