08:18 6 Kwi '10

Newsweek.pl: Bono sp. z o.o., czyli najgorszy inwestor w USA

Wokalista U2 nie ma ostatnio szczęścia do inwestycji ^ ^ ^ ^

Bono, członek najlepiej zarabiającego zespołu muzycznego roku 2009, jest jednocześnie najgorszym inwestorem w Stanach Zjednoczonych.

Bono, irlandzka gwiazda rocka i lider U2, zainwestował znaczną sumę pieniędzy w firmę Elevation Partners, zapewne najgorzej zarządzany fundusz akcyjny w Stanach Zjednoczonych. Bono jest jednym z pięciu członków zespołu odpowiedzialnego za inwestycje firmy, podał serwis 24/7 Wall St.

Sam fundusz, jak oficjalnie informuje, ma na celu pomoc w rozwoju mediów i przemysłu rozrywkowego. Niestety, nie idzie mu najlepiej, i trudno to tłumaczyć wyłącznie pechem.

Największą i najbardziej znaną nieudaną inwestycją Elevation Partners było wyłożenie 460 mln dolarów w zakup akcji koncernu Palm Inc., specjalizującego się w produkcji telefonów komórkowych typu smartphone wraz z oprogramowaniem.

Niestety, kiepska kampania marketingowa koncernu i silna konkurencja w postaci takich gigantów jak Apple Inc, RIM czy Google Inc. doprowadziła do drastycznego spadku cen akcji Palm. Jego obecna sytuacja jest na tyle zła, że — jak twierdzą analitycy — koncern Palm może nawet wkrótce zniknąć z rynku. Elevation jednak twierdzi, że wciąż wierzy w Palm. Cóż zresztą ma twierdzić, skoro w 2007 r. firma wykupiła 25 % akcji koncernu, więc w odzyskanie zainwestowanych pieniędzy chyba spółce Bono tylko wiara pozostała.

W 2006 roku Bono wraz z funduszem Elevation Partners zainwestowali 300 mln. dolarów w akcje znanego wydawcy Forbes Inc., właściciela sławnego amerykańskiego magazynu biznesowego. Niestety recesja — szczególnie dotkliwa w branży wydawniczej — i masowy odwrót czytelników w stronę internetu spowodował, że wartość Forbes Inc. z 750 mln dolarów w 2006 r. spadła do około 100 mln obecnie, co Bono odczuł boleśnie.

Kolejnym niewypałem firmy Bono okazała się inwestycja w wysokości 100 mln dolarów w listopadzie 2005 r. w Move.com, właściciela serwisów internetowych dotyczących nieruchomości. Elevation Partners wykupiło prawie15 proc. udziału w Move.com, ale od tamtej pory akcje firmy staniały o połowę, a co za tym, idzie ucierpiały również aktywa Bono.

Na dokładkę Bono i partnerzy zainwestowali w styczniu 25 mln dolarów w dynamicznie rozwijającą się spółkę internetową Yelp Inc. W grudniu ubiegłego roku do przejęcia spółki za 500 mln dolarów przymierzało się Google. Ostatecznie Yelp odrzuciło ofertę, z czego dziś cieszą się bossowie giganta internetu. Niedługo później bowiem przeciwko Yelp wytoczono kilka procesów o manipulacje informacjami podawanymi na portalu. Sprawy w sądzie się toczą, a tymczasem wiarygodność i wartość firmy spada na łeb i obecnie ze świecą trzeba by szukać chętnych na jej kupno. A Bono znów stracił.

Jest w znanym „Rejsie” Marka Piwowskiego scena, w której jeden z bohaterów proponuje „przeniesienie kolegi śpiewaka do sekcji gimnastycznej”. W przypadku Bono lepiej by było, gdyby pozostał na właściwym sobie miejscu jednego z najlepszych muzyków rockowych świata. Nawet jeśli, jak spiewa: „still haven’t found what I'm looking for”.

 • U2roopa (źródło: Newsweek.pl, Grzegorz Kowalczyk)
 • Modyfikacja: 08:26 6 Kwi '10

Dodaj komentarz Wymaga loginu/hasła u2forums.com. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Komentarze (0) Strona 1

  Newsletter

  Dodaj Usuń 

  Artykuły

  więcej

  Najczęściej komentowane

  "Było to uznanie "Solidarności"... chcieliśmy po prostu powiedzieć, że bez względu na to, jak bardzo ludzie się starają, by zmienić panującą sytuację, na początku każdego nowego roku wszystko pozostaje mniej więcej takie samo - Adam