03:11 14 Sty '10

Radek Łukasiewicz: nie słyszę w muzyce U2 świeżości

Gitara w roli głównej ^ ^ ^ ^

Przy okazji premiery "It Might Get Loud", Michał Karpa z dziennika "Metro" rozmawia z liderem i gitarzystą zespołu Pustki. Zapraszamy do lektury.

Czy Page, Edge i White to dobrze dobrani reprezentanci kolejnych "gitarowych epok"?

- Jeśli przyjąć, że Jimmy Page reprezentuje lata 70. (na tę dekadę przypadają jego najbardziej znane dokonania), The Edge jest uosobieniem brzmienia lat 80., a White wyróżnia się na tle gitarzystów nowego wieku, to brakuje mi postaci z lat 90. Choćby takiego Toma Morello, gitarzysty Rage Against The Machine, który w tamtym okresie naprawdę się wybijał. Riff do "Killing in the Name" był wtedy wielkim hitem. Nie wspominam już o takich gitarzystach jak Thurston Moore czy Lee Ronaldo (obaj z Sonic Youth), choć oni byliby tu pewnie zbyt niszowi... Mogłoby się za to znaleźć miejsce dla Van Halena, Roberta Frippa czy Vernona Reida - prawdziwych osobowości gitary.

Wizja muzyki którego z trójki gitarzystów jest ci najbliższa?

- To się zmienia. Podziwiam oldschoolowy kunszt oraz nowatorstwo Page'a, cenię go również jako kompozytora, ale nie potrafię się cieszyć zbyt długimi solówkami. U Jacka White'a podoba mi się garażowa surowość brzmienia, miłość do starych instrumentów i bezkompromisowe podejście do nagrywania. Traktuję go bardziej jako świetnego muzyka niż gitarzystę. Ale pomyślę, że jest wybitny, kiedy ułoży więcej takich piosenek jak "Seven Nation Army". Najmniej wspólnego mam chyba z gitarzystą U2. Szanuję jego eksperymenty z efektem delay, ale gra i kompozycje The Edge'a są dla mnie zbyt popowe. Od dłuższego czasu nie słyszę w muzyce U2 świeżości.

Pełny wywiad znajdziecie na stronie emetro.pl.

 • U2roopa (źródło: emetro.pl)
 • Modyfikacja: 03:16 14 Sty '10

Dodaj komentarz Wymaga loginu/hasła u2forums.com. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Komentarze (2) Strona 1/1

 • Avatar

  TUFKAK_U2, 01:25 17 Sty '10

  Dokładnie

 • Avatar

  madeinpoland, 23:47 15 Sty '10

  Właśnie z tego powodu polska muzyka jest taka miałka i peryferyjna

Newsletter

Dodaj Usuń 

Artykuły

więcej

Najczęściej komentowane

Są o wiele ważniejsze rzeczy niż rock'n'roll... rodzina, przyjaciele i pozostali członkowie zespołu - nie wiesz, ile czasu tak naprawdę będziesz mógł z nimi spędzić - Bono