03:11 14 Sty '10

Radek Łukasiewicz: nie słyszę w muzyce U2 świeżości

Gitara w roli głównej ^ ^ ^ ^

Przy okazji premiery "It Might Get Loud", Michał Karpa z dziennika "Metro" rozmawia z liderem i gitarzystą zespołu Pustki. Zapraszamy do lektury.

Czy Page, Edge i White to dobrze dobrani reprezentanci kolejnych "gitarowych epok"?

- Jeśli przyjąć, że Jimmy Page reprezentuje lata 70. (na tę dekadę przypadają jego najbardziej znane dokonania), The Edge jest uosobieniem brzmienia lat 80., a White wyróżnia się na tle gitarzystów nowego wieku, to brakuje mi postaci z lat 90. Choćby takiego Toma Morello, gitarzysty Rage Against The Machine, który w tamtym okresie naprawdę się wybijał. Riff do "Killing in the Name" był wtedy wielkim hitem. Nie wspominam już o takich gitarzystach jak Thurston Moore czy Lee Ronaldo (obaj z Sonic Youth), choć oni byliby tu pewnie zbyt niszowi... Mogłoby się za to znaleźć miejsce dla Van Halena, Roberta Frippa czy Vernona Reida - prawdziwych osobowości gitary.

Wizja muzyki którego z trójki gitarzystów jest ci najbliższa?

- To się zmienia. Podziwiam oldschoolowy kunszt oraz nowatorstwo Page'a, cenię go również jako kompozytora, ale nie potrafię się cieszyć zbyt długimi solówkami. U Jacka White'a podoba mi się garażowa surowość brzmienia, miłość do starych instrumentów i bezkompromisowe podejście do nagrywania. Traktuję go bardziej jako świetnego muzyka niż gitarzystę. Ale pomyślę, że jest wybitny, kiedy ułoży więcej takich piosenek jak "Seven Nation Army". Najmniej wspólnego mam chyba z gitarzystą U2. Szanuję jego eksperymenty z efektem delay, ale gra i kompozycje The Edge'a są dla mnie zbyt popowe. Od dłuższego czasu nie słyszę w muzyce U2 świeżości.

Pełny wywiad znajdziecie na stronie emetro.pl.

 • U2roopa (źródło: emetro.pl)
 • Modyfikacja: 03:16 14 Sty '10

Dodaj komentarz Wymaga loginu/hasła u2forums.com. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Komentarze (2) Strona 1/1

 • Avatar

  TUFKAK_U2, 01:25 17 Sty '10

  Dokładnie

 • Avatar

  madeinpoland, 23:47 15 Sty '10

  Właśnie z tego powodu polska muzyka jest taka miałka i peryferyjna

Newsletter

Dodaj Usuń 

Artykuły

więcej

Najczęściej komentowane

"Było to uznanie "Solidarności"... chcieliśmy po prostu powiedzieć, że bez względu na to, jak bardzo ludzie się starają, by zmienić panującą sytuację, na początku każdego nowego roku wszystko pozostaje mniej więcej takie samo - Adam