23:06 9 Cze '07

KONCERT W ROSTOCKU DEINE STIMME GEGEN ARMUT

Relacja Łukasza Trawińskiego z koncertu w Rostoku, w którym wystąpił Bono.

Blisko 80 tysięcy osób zebrało się w czwartek 7 czerwca br. na terenie IGA Park w Rostocku, aby uczestniczyć w koncercie DEINE STIMME GEGEN ARMUT zorganizowanym przez gwiazdy światowego rocka.

Celem koncertu było skłonienie przywódców najbardziej uprzemysłowionych państw świata do zwiększenia pomocy finansowej dla Afryki, którzy 20 km dalej spotkali się na tegorocznym szczycie G8 w Heiligendamm. Na koncercie wśród ponad 400 akredytowanych dziennikarzy było tylko kilku dziennikarzy z Polski.

Pierwsi fani, którzy przybyli na koncert pod bramą IGA Park w Rostocku pojawili się już koło północy. Wśród nich była kilkuosobowa grupa ze Polski i Kolonii.

- Przyjechaliśmy tu specjalnie zobaczyć Bono - mówi Renata ze Szczecina - ale też chcemy pokazać swoją solidarność z Afryką, gdzie co 3 sekundy ktoś umiera, bo bogate kraje nie chcą zwiększyć pomocy finansowej na lekarstwa i walkę z biedą. Musimy wymusić na grupie państw G8 zwiększenie realnej pomocy dla Afryki - dodaje Ralph z Kolonii, który na koncert do Rostocku przyjechał ze swoimi kolegami.

W południe rozpoczęła się konferencja prasowa, w której uczestniczył m.in. Bono - lider irlandzkiej grupy U2, Bob Geldof, Herbert Grönemeyer oraz ubiegłoroczny laulerat pokojowej nagrody Nobla - Muhammad Yunus. Bono wezwał przywódców najbogatszych krajów świata do pomocy głodującej Afryce. - Fundamenty już są, politycy muszą teraz postawić mury i położyć dach - przekonywał. Dzień wcześniej Bono wyraził rozczarowanie po spotkaniu z kanclerz Niemiec - Angelą Merkel, w którym uczestniczył wraz z Bobem Geldofem. - Chcieliśmy zobaczyć jej stronę wizjonerską, a zobaczyliśmy jedynie praktyczną - opowiadał.

Na olbrzymiej scenie koncertowej wystąpili m.in. Bono, Bob Geldolf, Die Toten Hosen, Silbermond oraz zespoły z tak egzotycznych krajów jak Mali, Uganda czy Senegal. Wszyscy zagrali w jednej sprawie - przeciwko biedzie w krajach rozwijających się. Między poszczególnymi występami na olbrzymich telebimach wyświetlano filmy ukazujące ubóstwo krajów Trzeciego Świata.

Bono ze sceny streścił swoją rozmowę z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - gospodynią szczytu przywódców najbogatszych państw świata. Ku wielkiej uciesze publiczności szef rządu niemieckiego ogłosiła, że Niemcy przekażą miliard dolarów na fundusz walczący z AIDS.

Muzycy wyrazili także nadzieję, że państwa G8 nie wycofają się z obietnic, które złożyły w 2005 roku w Gleneagles w Szkocji. Prezydenci i premierzy najbogatszych państw świata zobowiązali się wówczas, że do 2010 roku będą przeznaczać po 50 miliardów dolarów rocznie dla krajów rozwijających się. Połowa tej sumy miałaby przypadać samej Afryce.

Obawy gwiazd rocka o dotrzymanie obietnic są uzasadnione. Jak wyliczyła bowiem międzynarodową organizacja humanitarna Oxfam, wpłaty mogą nie przekroczyć 30 miliardów dolarów rocznie. Oznacza to, że ok. pięć milionów potrzebujących ludzi zostanie skazanych na śmierć.

Koncert zakończył się wczesnym wieczorem, wspólnym wykonaniem piosenki "Mensch" przez Bono i Herberta Grönemeyera.

 • jedrzej (źródło: Łukasz Trawiński)

Dodaj komentarz Wymaga loginu/hasła u2forums.com. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Komentarze (0) Strona 1

  Newsletter

  Dodaj Usuń 

  Artykuły

  więcej

  Najczęściej komentowane

  W U2 wyjątkowa jest muzyka, nie muzycy. Muzyka, która jest na zmianę potężna i wzruszająca, współczesna, ponadczasowa, prowokująca do głębokich przemyśleń, od czasu do czasu absurdalna, a czasami zabawna - Bono